City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تقويم گردشگري امسال به معلولان توجه ويژه دارد (1395/06/27)

معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: در تقويم جديد سالانه گردشگري که همزمان با روز جهاني گردشگري از ششم مهر ماه آغاز مي شود، توجه ويژه اي به معلولان شده است
 تقويم گردشگري امسال به معلولان توجه ويژه دارد

به گزارش بزنيم بيرون ، مرتضي رحماني موحد روز شنبه در نشست خبري گراميداشت ششم شهريور ماه روز جهاني گردشگري در سالن خليج فارس معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي افزود: در 27 سپتامبر مصادف با ششم مهر ماه که روز جهاني گردشگري نامگذاري شده، با برنامه هاي ملي و استاني توجه دولت و مردم را به اين مقوله مهم جلب مي کنيم.
وي ادامه داد: روز جهاني گردشگري، امسال به عنوان «گردشگري براي همه، همه براي گردشگري' نامگذاري شده و البته بيشتر کشورها با توجه به اين شعار برنامه هاي خود، به توسعه گردشگري در ميان کساني که از نظر جسمي دچار معلوليت و ناتواني جسمي هستند توجه کرده اند و ما نيز چنين توجه را مدنظر قرار داده ايم.
رحماني موحد تاکيد کرد: با فراخواني که به ادارات کل گردشگري استان ها و بخش هاي زيرمجموعه خواهيم داد، به توسعه امکانات و ظرفيت هاي گردشگري در ميان ناتوانان جسمي تاکيد مي کنيم تا جاذبه ها و ظرفيت هاي گردشگري کشور در اختيار همگان قرار گيرد.
وي افزود: روز جهاني گردشگري يک بستر است براي اينکه مقامات و مسئولان را بيش از پيش به مقوله مهم گردشگري که در اسناد بالادستي کشور و فرامين مقام معظم رهبري به آن تاکيد شده، متوجه سازد.
معاون گردشگري گفت: در روز پنجم مهر ماه به مناسبت اين روز بزرگ، برنامه اي را با محوريت شعار سال گردشگري در سالن همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار خواهيم کرد و به مانند سال گذشته در اين مراسم تلاش مي کنيم تا برترين هاي حوزه هاي مختلف گردشگري را معرفي کنيم.
وي درباره مفهوم شعار سال تاکيد کرد: اين شعار مي گويد که همه حق دارند تا از جاذبه ها و امکانات گردشگري استفاده کنند و از طرف مقابل گردشگري مسئولانه هم اقتضا مي کند که همه با حفظ محيط زيست و اصول گردشگري به توسعه و ترويج آن کمک کنند.

** کاهش تعرفه هاي استانداردسازي به يک دهم
رحماني موحد درباره استانداردسازي هتل ها و مجموعه هاي اقامتي نيز اظهار کرد: استانداردسازي يک فرايند طولاني است و با مشکلاتي چون افزايش قيمت تمام شده و افزايش تعرفه خدمات مواجه است اما براي رفع اين مشکلات، شيوه نامه اي تنظيم و ابلاغ کرده ايم و بر اساس آن تعرفه هاي استانداردسازي را به يک دهم کاهش داديم.
وي ادامه داد: کاهش هزينه هاي استانداردسازي موجب مي شود تا بخش خصوصي و فعالان گردشگري تمايل و انگيزه بيشتري براي سرمايه گذاري در بخش گردشگري پيدا کنند.
رحماني موحد افزود: مطابق آيين نامه ايجاد و اصلاح، تاسيساتي که به بهره برداري مي رسند بايد در يک دوره زماني استاندارد شوند و سپس به کميسيون درجه بندي برود و مصوبات کميسيون درجه بندي لازم الجرا خواهد بود.
اين مقام مسئول تاکيد کرد: اين کار مشکلات خاص خود را دارد و متاسفانه با طيف وسيعي از درجات و نشانه هاي افتخاري مواجه هستيم که ساماندهي آن ساده نيست به خصوص اگر کسي درجه اي گرفته است، نگاه حيثيتي که به آن دارد و به سختي مي شود آن را پس گرفت ولي بايد با آموزش هاي لازم فهم و همراهي صورت بگيرد که به نفع همه خواهد بود.
وي تصريح کرد: آمار مي گويد در استانداردسازي هنوز به 50 درصد نرسيده ايم اما در زيرساخت ها و آموزش و تربيت موفق عمل کرده ايم و بخش تعرفه ها را هم اجرايي مي کنيم.

** حمله به سفارت عربستان به گردشگري مذهبي کشور لطمه زد
معاون گردشگري کشور گفت: يکي از مولفه هاي مهم گردشگري در دنيا امنيت و تعامل بين المللي است و وقتي حادثه اي مثل حمله به سفارت عربستان اتفاق مي افتد، تاثير منفي در رونق گردشگري مذهبي ما دارد.
وي تصريح کرد: گردشگري مذهبي ما در حوزه گردشگران کشورهاي حاشيه خليج فارس آسيب ديده است و بدنبال راه هايي براي جبران ضعف هاي پيش امده هستيم تا با تسهيل هاي بيشتر و اقدام هاي لازم بتوانيم اين ميزان کاهش گردشگر مذهبي را جبران کنيم.

** رونمايي از تنديس ملي گردشگري
در بخشي از اين نشست، مرتضي رحماني موحد در حضور خبرنگاران از تنديس ملي گردشگري ايران رونمايي کرد.

** توسعه گردشگري دريايي و گردشگري حلال
معاون گردشگري درباره وضعيت گردشگري دريايي ايران تاکيد کرد: اين نوع گردشگري نسبت به ساير انواع گردشگري تنبل است، چون باني زياد دارد و نيازمند کار بيشتري است. براي نتيجه گيري بهتر، شوراي راهبردي براي آن ايجاد شده تا با برگزاري نشستي در بوشهر به مناسبت دستيابي به سند اجرايي مشترک در اواخر پاييز، امور اين شورا نهايي شود.
وي ادامه داد: امروز يکي از توفيقات ما در گردشگري تعامل خوب سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و وزارت امور خارجه براي توسعه گردشگري است. به جز اينکه خود را عضوي از وزارت خارجه مي دانم، مسئوليت ها و برنامه هاي اين وزارتخانه نيز شکل حمايتي دارد. قرار است از اين پس همکاري هاي خوبي براي ارائه محتوا از طريق نمايندگي هاي ايران شکل بگيرد.

رحماني موحد درباره صدور گواهينامه حلال گفت: گردش مالي گردشگري حلال، سالانه ۱۵۰ ميليارد دلار است در حاليکه ايران هنوز سه درصد از آن سهم دارد. صحبت هايي که درباره دسته بندي حلال و حرام مطرح مي شود اصلا درست نيست؛ اين يک استاندارد جهاني است که علاقه مندان خود را دارد و با آنکه مدعي آن هستيم اما سهمي از آن نداريم و با استانداردسازي لازم در اين زمينه به جذب گردشگر در اين زمينه خواهيم پرداخت.


منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها