City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نگاهي به مهم ترين موانع گردشگري معلولان در بناهاي تاريخي (1395/06/18)

بخش سمعي و بصري موزه‌ها کامل نيست. ناشنوايان و نابينايان نمي‌توانند صداي راهنما را بشنوند و يا اطلاعات نصب شده کنار اشياي موزه‌اي کامل نيست تا آنها نيازي به شنيدن صداي راهنما نداشته باشند و خوب ببينند. براي نابينايان نيز راهنماي موزه اي وجود ندارد تا به يک نابينا اطلاعات کامل بدهد. براي اين دسته از افراد بايد اتاق مخصوصي وجود داشته باشد اما چنين نيست.
نگاهي به مهم ترين موانع گردشگري معلولان در بناهاي تاريخي

به گزارش بزنيم بيرون ،  محمد اسماعيل شيخ قرايي در گفت وگو با خبرنگار مهر  گفت: معلولان کشور حدود ده درصد از جمعيت کشور را تشکيل مي‌دهند. اگر اين آمار توسط سازمان بهزيستي ارائه شود، آنها آمار افرادي را مي‌دهند که عضو سازمان بهزيستي هستند و يا اين سازمان آنها را شناسايي کرده است. درحالي که بسياري از معلولان هيچ ارتباطي با سازمان بهزيستي ندارند. از سوي ديگر طبق آمار سازمان ملل به طور متوسط ده درصد جمعيت هر کشوري معلول هستند بنابراين ما هم به همان آمار استناد مي کنيم و مي گوييم که در ايران حدود 8 تا 10 ميليون نفر معلول هستند. با اين حال اين آمار دقيق نيست.
 
وي با اشاره به تورهايي که با عنوان پاراتور براي معلولان برگزار شده است اضافه کرد: براي رفاه حال معلولان به ويژه معلولاني که با انجمن فرهنگي ورزشي گردشگري معلولان پارس ارتباط دارند، سعي کرديم که تورهاي گردشگري برگزار کنيم. اين تورها از سال 92 تاکنون هر چند وقت يک بار برگزار مي‌شود و تاکنون توانسته‌ايم 11 پاراتور به مقصد شهرهاي مختلف گردشگري ايران برگزار کنيم. پاراتورها چند منظوره برگزار مي‌شوند از جمله، آموزش، شناسايي موانع و ارائه راه حل براي موانع و معماري.
 
قرايي در بخش ديگري از سخنانش به بيان مشکلات پيش روي معلولان در هنگام بازديد از موزه‌ها و بناهاي تاريخي پرداخت و اظهار داشت: متاسفانه هنگام برگزاري تورهاي گردشگري متوجه مي‌شويم که اماکن گردشگري از لحاظ سيستم معماري هيچ گونه مناسب سازي خاصي نشده‌اند. سازمان ميراث فرهنگي اجازه ساخت و ساز در ابنيه تاريخي را نمي‌دهد ما هم معتقديم که بايد سنگ فرش 200 ساله باقي بماند اما مي‌توان امکانات لازم را براي تردد معلولان با تجهيزات پرتابل فراهم کرد. مانند ايجاد رمپ چوبي که دو طرف جوي آب قرار مي‌گيرد حتي مي‌توان آنها را در بخشي از يک سطح مسطح قرار داده و اجازه تردد معلولان با ويلچر را داد. حتي مي‌توان اين رمپ‌ها را موقت کار گذاشت. متاسفانه موانعي که براي عدم تردد موتورسيکلت در پياده راه‌ها گذاشته اند باعث شده تا معلولان با ويلچر هم دچار مشکل شوند.
 
 قرايي با ذکرمثالي برخي از مشکلات گردشگري معلولان را چنين بيان کرد: در استان زنجان و هنگام بازديد از موزه مردان نمکي، متوجه شديم که آسانسور موزه خراب است براي ديدن مردان نمکي که يکي از مهمترين جاذبه‌هاي اين استان به شمار مي آيد، بايد افراد را با ويلچر چند طبقه از پله ها بالا مي‌برديم اما اين کار امکان پذير نبود. بنابراين منصرف شده و برگشتيم. اين اتفاق بسيار ناخوشايند بود چون گردشگران پاراتور راه زيادي از تهران تا زنجان طي کرده بودند تا اين اثر را از نزديک ببينند.
 
وي در ادامه به ذکر موارد مشابه در تهران پرداخت و افزود: اين مشکلات در شهر تهران و هنگام بازديد از موزه‌هاي ملي، جواهرات، کاخ سعدآباد، کاخ نياوران نيز وجود دارد مديران مجموعه‌هاي تاريخي فکري به حال گردشگران معلول نکرده اند. در کاخ سعدآباد مسير بازديد از موزه ها طولاني است و افراد ناتوان نمي‌توانند اين مسيرها را طي کنند درحالي که در موزه‌ها و کاخ هاي بزرگ کشورهاي ديگر وسايلي براي حمل و نقل افراد ناتوان در اين مراکز وجود دارد. مگر قرار دادن چند ويلچر براي جابه جايي افراد گردشگر معلول چقدر هزينه لازم دارد؟ يا گذاشتن رمپ در مسيرهاي صعب العبور چقدر زمان و بودجه مي خواهد؟
 
شيخ قرايي تصريح کرد: افراد معلول ترحم نمي‌خواهند فقط بايد برايشان راه را هموار کنيم. مي توان روي سنگ فرش هاي گنبد سلطانيه راهي را با لايه‌اي از پلاستيک محک ايجاد کرد تا افراد ناتوان از روي آن رد شده و از گنبد بازديد کنند. موزه ملي ايران يکي از مهمترين موزه‌هاست اما وقتي گردشگران را به آنجا برديم بايد همه را با ويلچر بلند کرده و از پله ها بالا مي‌برديم. اين اتفاق در برج طغرل هم افتاد. در روستاي ابيانه نيز آنها را بلند کرده، ويلچر را از روي مانع رد کرديم و خودشان را هم جدا عبور داديم!
 
شيخ قرايي تنها مشکل موزه‌ها را ساختار معماري آنها نمي‌داند و درادامه به برخي کمبودهاي موزها اشاره کرد و گفت: بخش سمعي و بصري موزه‌ها کامل نيست. ناشنوايان و نابينايان نمي‌توانند صداي راهنما را بشنوند و يا اطلاعات نصب شده کنار اشياي موزه‌اي کامل نيست تا آنها نيازي به شنيدن صداي راهنما نداشته باشند و خوب ببينند. براي نابينايان نيز راهنماي موزه اي وجود ندارد تا به يک نابينا اطلاعات کامل بدهد. براي اين دسته از افراد بايد اتاق مخصوصي وجود داشته باشد اما چنين نيست. بايد در هتلها طبق استاندارد بين المللي، اتاق مخصوص معلولان وجود داشته باشد اما در هتلهاي 5 ستاره ايران چنين امکاناتي وجود ندارد همچنين مي‌بايست عرض درهاي حمام و سرويسي بهداشتي بيش از 80 سانتي متر باشد، اما اکنون کدام يک از هتل‌ها اين موارد را رعايت مي کنند تا معلولان با چرخ بتوانند داخل آن بروند؟
وي در پايان بيان داشت: در رستوران‌ها بايد منوي غذا با توضيحات و قيمتش را در اختيار نابينايان قرار دهند اما اين کار انجام نمي‌شود. ما اين پيشنهادات را بارها به مسئولان برنامه ريزي در سازمان ميراث فرهنگي و يا وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام کرده ايم حتي خواستيم تا ما را در جلسات برنامه ريزي خود دعوت کنند اما چنين کاري انجام ندادند. قانون مدوني براي تسهيلات ويژه معلولان وجود ندارد مگر اينکه مساعدتي از سوي مسئولان انجام شود.
 
 مديرعامل انجمن معلولان پارس با ارائه پيشنهادهايي براي مناسب سازي سيستم معماري بناهاي تاريخي و گردشگري براي معلولان گفت: در بسياري از بناهاي تاريخي و موزه ها شرايط لازم براي بازديد معلولان مهيا نيست


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها