City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ساعت امپراتور روم در تبريز (1395/05/11)

موزه سنجش يکي از موزه هاي هشتگانه تبريز است که در آن انواع ابزار سنجش و سير تاريخي اين آلات در طول زمان به نمايش گذاشته شده است.
ساعت امپراتور روم در تبريز

به گزارش بزنيم بيرون ، موزه سنجش که در محل خانه سلماسي از خانه هاي زيبا و قديمي شهر تبريز برپا شده است، با هدف آشنايي مردم با انواع وسايل متنوع و زيباي سنجيدن در ادوار مختلف تجهيز گشته است.

در موزه سنجش تبريز که به خانه سلماسي مشهور است نخستين ابزارهاي سنجش زمان، وزن، برق، آب، بنزين در ايران نگهداري مي‌شود.

نياز انسان به داشتن مقياسها و همچنين استفاده از ابزار و ادوات سنجش از بدو تشکيل جوامع انساني مطرح بوده چرا که باعث نظم بخشيدن به زندگي اجتماعي مي شده است.

انسان از روزگاران دور، اگر کشاورزي مي کرد بايد ضمن کسب آگاهيهايي از دگرگونيهاي فصلي نسبت به سطح تعيين حدود اراضي نيز اقدام مي کرد، به هنگام دادو ستد نيز لاجرم معيارها و مقياسهايي براي کالاهايش منظور مي نمود، و اگر سرپناهي براي خود ايجاد مي کرد، لازم بود به رعايت مقياسهايي خويشتن را مقيد سازد.

قطعا گردآوري برخي از ابزار و ادوات قديمي سنجش در يک مجموعه مي تواند روشنگر نحوه ايجاد و تکامل چنين فناوري کيفي توسط گذشتگان باشد.

در موزه سنجش انواع ادوات مقياس توزين از قبيل ترازوهاي ظريف زرگري تا قپانهاي بزرگ ميادين بار مربوط به قرون گذشته، سنگ وزنه ها و پيمانه هاي نفتي، وسايل مربوط به علم نجوم و اخترشناسي مانند اسطرلاب و کره سماوي، ابزارهاي سنجش مربوط به علم هواشناسي و قطب نماها و ساير مقياسهاي ديگر به نمايش گذاشته شده است.

بازديدکنندگان از اين موزه، علاوه بر تماشاي ابزارآلات موجود در موزه، با نحوه ساختمان سازي و زندگي مردم اين ديار کهن نيز آشنا مي شوند.

خانه تاريخي سلماسي ميزبان موزه تبريز

موزه سنجش تلاش کرده بخشي از اين گونه ابزار آلات را در معرض تماشاي مردم و پژوهشگران قرار دهد. اين موزه در فضاي دل انگيز خانه تاريخي سلماسي تبريز، بنا شده در دوره قاجار و ثبت شده در آثار ملي کشور (به شماره 1862) تاسيس شده است. ساختمان در سه ضلع حياط (عرصه 650 متر مربع) در دو طبقه با زيربناي 875 مترمربع بنا گرديده است.

ساختمان قديمي سلماسي بيش از 160 سال قدمت داشته و متعلق به دوره قاجار است.

طبقه همکف خانه سلماسي داراي طنبي هاي اصلي و جانبي در اضلاع شمالي و شرقي و غربي مزين به پنجره هاي اروسي مي باشد و اين به دليل اهميت نور آفتاب و زاويه تابش آن در فصول مختلف بوده است. ديواره داخلي اتاقها خصوصا در حاشيه شومينه ها داراي تذهيب و گچبري هاي زيبائي مي باشد که به زيبايي بنا افزوده است.در طبقه زيرين اين خانه نيز حوضخانه، مطبخ، انبار ارزاق و آب انبار واقع شده اند.

طبقه زير زمين ضلع شمالي که توسط پله اي به هشتي ورودي نيز متصل است حوضخانه ناميده مي شود و ديگر قسمت هاي زير زمين شامل مطبخ، انبار ارزاق و آب انبار مي باشد. طبقه همکف داراي طنبي هاي اصلي و جانبي در اضلاع شمالي شرقي و غربي با پنجره هاي اروسي است. بنا داراي تذهيب در کمره اتاق ها، شومينه ها و گچبري در سقف طنبي هاي شمالي و شرقي است.

مصالح بکار رفته در بنا شامل سنگ لاشه با ملات ساروج در پي ها است و ديواره هاي زيرزمين ترکيبي از سنگ و آجر ( تفليسي ) و ديوار هاي فوقاني ( همکف ) خشتي با روکش آجري است.

خانه سلماسي که در خيابان امام خميني، کوچه مقصوديه و در بن بستي به همين نام واقع شده از بناهاي ساخته شده در اوايل دوره قاجار است و در سال 1376 براي حفاظت و کاربري تخصصي، توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي تملک و به عنوان موزه سنجش بازگشايي شده است.

تنه درخت 5 ميليون ساله در موزه سنجش تبريز

تنه يک درخت با قدمت پنج ميليون سال در موزه سنجش شهر تبريز نگهداري مي‌شود.

موزه سنجش تبريز به عنوان يکي از موزه‌هاي غني کلانشهر تبريز، گنجينه‌هاي ناشناخته ارزشمندي را در خود جاي داده که تنه درخت پنج ميليون ساله يکي از آنها است.

اين تنه درخت متعلق به دوره پليوسن از دوران سنوزوئيک آخرين دوره زمين‌شناسي بوده، يکسال پيش از سوي يک زمين شناس محلي در پارس‌آباد مغان، خريداري و به تبريز منتقل شده است.

بر اساس اين گزارش، جنس اين درخت با گذشت زمان تبديل به سنگ سيليسي شده و حالت فسيلي و سنگواره‌اي پيدا کرده است.

همچنين آوندها و ديواره اين درخت با جذب مواد‌آلي سخت شده و لايه بيروني آن رنگي شبيه زنگ زدگي آهن به خود گرفته است.

وجود پمپ بنزين 100 ساله در موزه سنجش تبريز

نمونه اولين پمپ هاي بنزين موجود در ايران که پمپي دستي است، در موزه سنجش نگهداري مي شود.

اين پمپ که از دو پيمانه شيشه اي براي نگهداري و پمپاژ بنزين تشکيل شده است، از طريق يک شلنگ متصل به مخزن پر از بنزين شده و پس از گردش بنزين در شيشه اول و انتقال آن به شيشه دوم، از طريق نازل باک خودرو را پر مي کرده است.

وجود سامانه خاصي اين پمپ را به نمونه منحصر به فردي از دقت و کارآيي تبديل کرده و از هدر رفتن بنزين جلوگيري به عمل مي آورده است. افراد قبل از استفاده از اين پمپ بنزين بايد ميزان بنزين مورد نظر خود را بر روي صفحه مدرج متصل به پمپ مشخص مي کردند و سپس نسبت به پر کردن باک خودرو اقدام مي نمودند. با اين تمهيد، پمپ به شکل خودکار در ميزان بنزين تعيين شده قفل مي شد و بنزين بيشتري از پمپ خارج نمي گرديد.

پمپ بنزين دستي موجود در موزه سنجش در حدود يکصد سال قدمت دارد و ساخت کشور انگلستان مي باشد. اين پمپ بنزين تاريخي توسط شرکت نفت استان به موزه اهدا شده تا ضمن حفاظت و حراست از آن، عموم مردم نيز بتوانند از اين اثر تاريخي و جالب ديدن نمايند و با تاريخچه وسايل مورد استفاده و روزمره خود بيشتر آشنا گردند.

ساعت تاريخي امپراتور روم باستان در موزه سنجش تبريز

نمونه منحصر به فردي از ساعت ‌اي ريخته گري شده با تصوير يکي از امپراتور هاي روم باستان در تبريز و در موزه تخصصي سنجش وجود دارد.

يکي از اشياي مهم و ديدني موزه، ساعتي برنزي ريخته گري شده ايست که با طلا روکش گشته است.

اين ساعت در قرن 17 ميلادي در شهر کان از شهرهاي کشور فرانسه ساخته شده و مزين به تصوير سزار اگوست، از امپراتوران روم باستان است.

در زير مجسمه سزار در روي ساعت، نام دو شهر ترابيا و ترازيمنس که از شهر هاي مهم دوران روم باستان است نقش شده اند.

در ساخت اين مجسمه، سزار با لباس و يراق آلات کامل جنگي ايستاده و تصوير وي قدرت و ابهت و توانمندي يک امپراتور را نشان مي دهد.

در مورد کارکرد اين ساعت تاريخي و ساعت هاي مشابه آن مي توان گفت که اين ساعت‌ به طور معمول از دو کوک بهره گرفته اند که يکي از آنها براي کوک کردن ساعت و ديگري براي کوک کردن زنگ ساعت مورد استفاده قرار مي گرفت.

در اين ساعت با وجود قدمت زياد هر دوي اين کوک ها به درستي کار مي کنند. اين ساعت يکي از هداياي اهدا شده به اشراف ايران از طرف اشراف اروپايي است که نسل به نسل در کشور گشته و در نهايت به موزه سنجش رسيده تا نمونه کم نظير ساعت سازي قرن 17 در تبريز و در موزه تخصصي سنجش موجود باشد.

مردم تاريخ دوست شهر و گردشگران محترم مي توانند همه روزه از ساعت هشت صبح تا 21 شب، با حضور در موزه تخصصي و بسيار زيباي سنجش، که در خيابان مقصوديه و در فاصله کمي از عمارت شهرداري و مرکز اطلاع رساني گردشگري واقع است، انواع آلات و ادوات سنجش را مشاهده نموده و با تاريخچه آنها آشنا شوند.

گفتني است کلانشهر تاريخي تبريز داراي هشت موزه و استان آذربايجان شرقي نيز 15 موزه دارد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها