City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گنبرف اسکو خاستگاه گل محمدي در ايران (1395/05/06)

وستاي گنبرف اسکو به عنوان يکي از خاستگاه هاي گل محمدي در ايران مطرح است که تابستان هر سال با شگفتن گل هاي محمدي فضاي اين منطقه عطرآگين شده و زيبايي و طراوت خاصي به خود مي گيرد.
گنبرف اسکو خاستگاه گل محمدي در ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، گل محمدي آذربايجان شرقي به قيزيل گول مشهور بوده و درادبيات اين استان جايگاه ويژه اي دارد و در اين ميان روستاي گنبرف شهرستان اسکو نيز از جمله  مناطق مهم  توليد گل محمدي در آذربايجان شرقي و کشور است.

مناطق سرسبز وگلزار روستاي گنبرف شهرستان اسکو هر سال بعد از ايام نوروز رونق خاصي به خود گرفته و باغات و ارتفاعات اين مناطق در نزديکي شهر اسکو مملو از گل هاي محمدي مي شود و رنگ صورتي گلهاي محمدي سراسر منطقه را در بر مي گيرد.

علاوه بر تهيه مربا از گل محمدي توليد شده توسط روستائيان گونبرف، گلاب آن نيز خاصيت درماني دارد و در سال هاي اخير مورد توجه زيادي قرار گرفته است به طوري که از جمله فوايد آن مي توان به درمان زخم معده اشاره کرد و حتي استفاده از آن در وضعيت عمومي بدن موثر بوده و براي تقويت قلب نيز بسيار مفيد است.

گل محمدي گياهي ارزشمند با خواص غذايي و درماني

محصول عمده گل محمدي گلاب، اسانس و گلبرگ خشک است که از اين محصول در صنايع دارويي، عطرسازي، فرآورده هاي بهداشتي و آرايشي و صنايع غذايي و از پودر آن براي تزيين انواع غذاها استفاده مي شود .

گل محمدي علاوه بر خاصيت درماني و بهبود عارضه هايي همچنين دردهاي رماتيسمي، قلبي، تقويت اعصاب و معده و رفع بعضي از سردردها در تهيه شربت مربا و در صنايع شيريني سازي و تهيه بستني نيز کاربرد فراواني دارد که گل سرخ توليد شده در شهرستان اسکو از اصيل ترين، بهترين و معطرترين نوع گل ها در دنيا محسوب مي شود.

گل محمدي و مرباي آن خاصيت گرمايي دارد و در درمان بيماري هاي گوارشي و ضعف عمومي بدن از جمله در درمان اسهال، زخم معده و درمان روده و بيماري هاي قلبي مفيد است.

نبود واحد تبديلي مشکل اصلي باغداران گنبرفي است

باغداران و پرورش دهندگان گل محمدي در خنکاي صبح غنچه هاي تازه شگفته گل را مي چينند و تا آغاز گرماي روز، گل هاي تازه شکفته شاداب و مشتري پسند را به بازار عرضه مي دارند.

يکي از همين پرورش دهندگان گل محمدي در روستاي گنبرف اسکو در گفت و گو به خبرنگار مهر اظهار داشت: مهم ترين مشکل باغداران نبود کارخانه صنايع تبديلي است که  مجبوريم براي رفع نيازهاي خود در اين خصوص گل هاي جمع آوري شده را به ساير استان ها انتقال دهيم.

محمد عباسي در ادامه گفت: با احداث واحد تبديل و فراوري گل محمدي در اين روستا، آذربايجان شرقي مي تواند گلاب مخصوص را تهيه کرده و به ديگر استان ها و حتي کشورهاي خارجي نيز صادر کند.

وي افزود: حدود دو هکتار باغ گل دارم که از هر هکتار سه تن برداشت مي کنم و الحمدالله امسال به خاطر بارندگي هاي قابل توجه و نظر لطف الهي محصول مان زياد بود.

اين کشاورز اسکويي در ادامه خاطر نشان کرد: گل محمدي دو نوع است گل سفيد و گل مخملي که ازخصوصيات گل مخملي وزن زياد است و مرباي آن قرمز رنگ است.

عباسي در پايان گفت: بعد از جمع آوري گل هاي محمدي توليد شده در اين منطقه، براي گلاب گيري، تهيه خوراک گل محمدي، عطر، اسانس و نيازهاي دارويي و مواد آرايشي گل ها به  کرمان فرستاده مي شود و اين در حالي است که انجام اين کارها در منطقه، علاوه بر اشتغال زايي براي اهالي بومي مي تواند منبع درآمدي مناسبي نيز براي استان باشد ...

ضرورت ايجاد واحد هاي فرآوري گل محمدي در شهرستان اسکو

فرماندار شهرستان اسکو نيز با بيان اينکه اين شهرستان قطب گلستان هاي گل محمدي در آذربايجان شرقي است، به خبرنگار مهر گفت: کشاورزان سخت کوش اسکويي اين روزها مشغول برداشت گل از گلستان هاي زيباي گل محمدي هستند.

مرتضي محمد زاده افزود: در حال حاضر در کنار واحدهاي گلاب گيري سنتي تنها يک واحد فرآوري با ظرفيت توليد سالانه يک هزار و ۵۰۰ تن انواع عرقيات گياهي و انواع اسانس گياهي نسبت به گلاب‌گيري و اسانس گيري از گل‌محمدي فعاليت مي‌کند.

وي همچنين خاطر نشان کرد: با توجه به اهميت شهرستان اسکو در توليد گل محمدي و گلاب در سطح آذربايجان شرقي بايد به موضوع فرآوري اين محصول در سطح شهرستان اهميت داد و با جذب و حمايت سرمايه گذار، درآمدزايي و اشتغال را در اين بخش افزايش داد.

فرماندار اسکو بر ضرورت ايجاد واحد هاي فرآوري گل سرخ محمدي در منطقه تاکيد کرد و گفت : با توجه به اينکه برداشت گل سرخ محمدي در اين شهرستان به صورت سنتي انجام مي شود لذا سود خوبي عايد گل کاران اين منطقه نمي شود و لازم است با پيگيري و کسب مجوزهاي لازم نسبت به ايجاد واحد هاي فراوري در اين شهرستان اقدام شود تا علاوه بر ايجاد اشتغال بتوانيم نسبت به بسته بندي و فراوري محصولات مختلف از گل سرخ اقدام کنيم.

جذب سرمايه گذار براي احداث واحد هاي فرآوري از برنامه هاي جهاد کشاورزي  اسکو است

مدير جهاد کشاورزي شهرستان اسکو نيز  در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرستان اسکو با سطـح زيرکشت ۵۸۵ هکتار گلستان هاي گل محمدي رتبه اول آذربايجان شرقي را به خود اختصاص داده است که از اين سطح ۵۳۵ هکتار در مرحله باردهي و ۵۰ هکتار در مرحله نهال قرار دارند.

آيت اله عبادپور در ادامه سخنان خود گفت: برداشت گل محمدي در منطقه به دو صورت تازه چيني و غنچه چيني انجام مي شود و بيش از يک هزار و ۸۰۰ تن گل محمدي با عملکرد ۳.۳ تن در هکتار از اين گلستان ها برداشت و روانه کارگاه‌هاي عرق‌گيري و بازار شده است.

وي بيشترين سطح زيرکشت گل محمدي شهرستان را متعلق به روستاهاي گنبرف، کردآباد، مجارشين و عنصرود عنوان و تصريح کرد: عمده گل هاي برداشت شده براي مصارف غذايي (توليد مربا و ادويه) و هم چنين فرآوري در سطح استان و يا ساير استان ها عرضه و مقدار محدودي از گل هاي توليدي نيز در خود شهرستان خشک و در طول سال به صورت خشک شده به بازارهاي منطقه ارسال مي شود.

مدير جهاد کشاورزي شهرستان اسکو اظهار داشت: عمليات اصلاح ارقام از نظر کيفيت محصول و مواد موثره و ميزان توليد گل محمدي در واحد سطح توسط مراکز تحقيقات، اصلاح گلستان هاي موجود در شهرستان به منظور ارتقاء کيفيت در قالب سند تدبير توسعه شهرستان، جذب سرمايه گذار جهت احداث واحد فرآوري مدرن با تکنولوژي روز از برنامه هاي جهاد کشاورزي براي توسعه فعاليت هاي اين بخش است.

کارشناسان معتقدند که زمان آن رسيده تا از راهکارهاي جديد براي جلوگيري از هدر رفت آب در بخش کشاورزي استفاده شود و کوتاهي و تاخير در اتخاذ تدابير مناسب مي‌تواند آينده منابع آب کشور را در آستانه بحران قرار دهد و در اين راستا يکي از راه ها تغيير الگوي کشت و کشت محصولات با نياز آبي کم مانند گل محمدي است.

دست اندرکاران و فعالان اين حوزه نيز اميدوارند آماده سازي زير ساخت ها زمينه ساز جذب سرمايه گذاران براي توليد محصولات گل محمدي در منطقه شده و روزي خانه خدا را با گلاب توليدي شهرستان اسکو غباررويي کنند، آرزويي که تحقق آن در صورت توجه بيشتر به ظرفيت ها و توانمندي هاي منطقه در اين خصوص دور از تصور نيست.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها