City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

اين چراغ‌ها توريست جمع مي‌کنند! (1394/11/03)

اين روزها که تصوير حرف اول را در انتقال احساس و حتي اخبار مي‌زند، نورپردازي بناها و ساختمان‌ها هم نکته‌اي مهم به حساب مي‌آيد.
اين چراغ‌ها توريست جمع مي‌کنند!

مي‌گويند يکي از دلايل کم بودن توريست‌ها در شب، روشن نبودن هواست، از همين رو نورپردازي در معماري و جاذبه‌هاي گردشگري نقش ويژه‌اي را ايفا مي‌کند، هرچه اين نورپردازي‌ها بيشتر و بهتر باشد، مي‌تواند نگاه‌ها را متوجه خودش کند و توريست‌ها را بيشتر به وجد بياورد. از اين رو اين نورپردازي‌هاي رنگي و طرح‌دار کم کم جاي خودشان را در هنر و چيدمان پيدا کرد. 

استفاده از نور و چراغ و رنگ بسيار در روزهاي سرد زمستان مدتي است به يکي از جاذبه‌هاي توريسيتي ژاپن بدل شده است و با اين کار توانسته‌اند محبوبيتي را براي خودشان بدست بياورند. با ديدن عکس‌‌هاي پر از نور اين پارک به سراغ نمونه‌هاي ديگر اين کار رفتيم.

شايد يکي از دلايلي که استفاده از نورپردازي‌هاي رنگي در زمستان بيشتر کاربرد دارد به اين دليل باشد که زمستان را فصلي بدون رنگ و سرد مي‌دانند و بهره‌گيري از اين رنگ‌ها در کنار هم مي‌تواند حال و هواي اين فصل را تغيير دهد. البته در اين ميان تاثير هنر مدرن را نمي‌توان ناديده گرفت. هنري که نور پردازي را بخش مهمي از نوع چيدمان و حجم مي‌داند.

پارک زمستاني ژاپن از نماهاي و بخش‌هاي مختلف 

 

تهران و نورپردازي‌هاي رنگارنش

نمونه‌هاي ايراني و داخلي اين رفتارها هم کم نيستند، برج آزادي، برج ميلاد، پل طبيعت و البته بلوار کشاورز نمونه‌هايي هستند که هميشه نورپردازي دارند. برج آزادي در روزهاي مختلف سال با نورپردازي‌هاي متفاوتي طي سال ديده مي‌شود، ازپرچم ايران گرفته تا نمادهاي فرهنگي و اشعار بزرگان ادب فارسي، در مقابل برج ميلاد با چراغ‌هاي رنگي‌ بيشتر ديده مي‌شود که اگر هوا پاک باشد به راحتي مي‌توان خط اين نورهاي رنگي را در آسمان تماشا کرد.

پل طبيعت که در يکي دو سال گذشته خيلي مورد توجه بوده است و همه تهراني‌ها دست کم يک‌باري روي آن قدم زده‌اند و اتفاقا از کنار هم قرار گرفتن اين‌همه رنگ‌ و نورهاي دوست داشتني خوشحال شده‌ايم.

نمونه ديگر آن در همين تهران خودمان بلوار کشاورز است، بلواري که روزگاري تفرجگاه تهراني‌ها بوده و روزهاي تعطيل جمعيت زيادي در آن جمع مي‌شدند. شهرداري تهران در ادامه برنامه زيباسازي شهر تهران درخت‌هاي اين بلوار ثبت شده در فهرست آثار ملي را با چراغ‌هاي رنگي تزئين کرده و نمايي متفاوت را در اين خيابان به وجود آورده است. 

 

برج آزادي

برج ميلاد

 

بلوار کشاورز

 

پل طبيعت

نورپردازي براي ابراز همدردي

از آن‌جايي که با يک عکس به راحتي مي‌توان به اندازه چند خط صحبت کرد، اگر از موضوعي ناراحت هستيم يا خوشحال يا مي‌خواهيم موافقت خود با موضوعي را به شکل گسترده اعلام کنيم، استفاده از نورپردازي شايد بهترين راه باشد. مانند شرايطي که براي فرانسه رخ داد و ديگر کشورها براي ابراز همدردي با اين کشور و مردمي که جان خودشان را در حملات تروريستي از دست داده بودند، پرچم فرانسه را بر روي نمادهاي اصلي پايتخت نورپردازي کردند.

 

نورهاي بي‌بهانه و بابهانه

يکي از زمان‌هايي که ميزان اين رنگ‌ها بر روي ساختمان‌‌هاي مختلف شهرها زياد مي‌شود، کريسمس و آغاز سال جديد است. همچنين برنامه‌هاي مختلف روزهاي تقويم هر کشور زمان مناسبي براي جشن گرفتن و بهره گرفتن از رنگ‌هاست. 

 

نورپردازي‌هاي بندر سيدني، نماد استراليا که به بهانه‌هاي مختلف فرق مي‌کند

نور پردازي در شب‌هاي کريسمس

نورپرازي روي ديوارهاي موزه

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها